Nakieruj kursor na nazwę obszar regionu by zobaczyć jego krótki opis
Po kliknięciu w mapę regionu przejdziesz to strony z jego pełnym opisem i zdjęciami
Urozmaicona topografia terenu i burzliwe dzieje Gruzji i Gruzinów wykształciły szereg regionalizmów. Poszczególne części kraju mniej lub bardziej różnią się doświadczeniem historycznym, typem gospodarki a wreszcie dialektem i ludowymi tradycjami.
Gruzini są dumni ze swego bogactwa etnograficznego, ale też podkreślają, że żyją w jednej Gruzji. Głęboko zakorzeniona tożsamość regionalna wcale nie koliduje tu z poczuciem narodowej jedności.
Wśród trudnodostępnych gór wykształciło się kilka wyraźnych grup etnograficznych, np. Swanowie, Chewsurzy czy Pszawowie. Z kolei religijna i obyczajowa odmienność Adżarii jest skutkiem kilkuset lat tureckich zaborów. Niektóre regiony np. Abchazja, Dżawachetia i część Szida Kartli - zamieszkują dziś głównie mniejszości narodowe.
Jak wiadomo procesy historyczne i etnograficzne wymykają się matematycznej analizie, stąd trudno ustalić ścisłą liczbę gruzińskich regionów i wytyczyć dokładne granice między nimi. Ponadto regiony te są zjawiskiem społecznym i podlegają nieustannej ewolucji.
W tym opracowaniu przyjmujemy podział Gruzji na 18 regionów. Każdy z nich jest na swój sposób niepowtarzalny i ma "coś swojego" do pokazania podróżnikom. Przemierzając Gruzję warto starać się wychwycić regionalne subtelności.
Poza mapą dzisiejszej Gruzji znalazło się kilka regionów, które wywarły przemożny wpływ na historię i kulturę całego narodu. Myśląc o regionach historycznych nie można zapomnieć o Zachodniej Adżarii i Lazyce, które od XVI wieku zajmuje Turcja. Dziś mieszkają tam sturczeni Gruzini - Lazowie mówiący dialektem języka gruzińskiego. Świadectwem "gruzińskości" tych ziem są setki kościołów i twierdz, które powstały w okresie największego rozkwitu gruzińskiej monarchii.
Mapa nie obejmuje również Wschodniej Kachetii czy - jak kto woli - Okręgu Zakatalskiego. W XVII wieku perski szach Abbas II wymordował lub deportował w głąb Persji miejscowych Gruzinów a na ich miejsce osiedlił ludność muzułmańską. Później komuniści zbrojnie podbili Kaukaz i włączyli historyczne ziemie Gruzinów w skład Azerskiej SRR.
Podobny los spotkał powiat Loryjski i Borczaliański, które w sowieckich czasach przypadły Armenii. Z kolei po rosyjskiej stronie granicy znalazły się północne części regionów Chewi, Chewsuretii, Abchazji i region Dwaleti, który dziś leży w Północnej Osetii-Alanii. Mało kto wie, że rosyjski kurort Soczi leżał przez setki lat w królestwie Gruzji.