zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Kartlia Wewnętrzna romb

Gruzja, położenie regionu Kartlia Wewnętrzna

Szida Kartli, czyli Kartlia Wewnętrzna obejmuje rozległy i pod wieloma względami zróżnicowany obszar. Rozpościera się on między Pasmem Wododziałowym na północy a Górami Trialeckimi, czyli od Wielkiego do Małego Kaukazu. Centralną częścią regionu jest Kotlina Wewnątrzkartlijska, w której skupia się osadnictwo i leży główne miasto - Gori. Stolica regionu słynie z ruin prastarej twierdzy, ale prawdziwie światową sławę przyniósł miastu Josif Wisarionowicz Dżugaszwili, szerzej znany jako Stalin. Do dziś wielu, zwłaszcza starszych mieszkańców Gori żyje fałszywą legendą o "wielkim wodzu", wpajaną przez totalitarną propagandę. Muzeum kata narodów świeci dziś pustką, ale jest otwarte dla turystów.

Gruzja, region Kartlia Wewnętrzna, miasto skalne Uplisciche
miasto skalne Uplisciche

Kilka kilometrów za Gori znajduje się Uplisciche ("Twierdza Boga") jedno z najstarszych miast Gruzji wykutych w skale. Chociaż do naszych czasów zachował się jedynie fragment około 10 hektarów pierwotnego kompleksu to jednak nadal skalne komnaty, świątynie i domy robią spore wrażenie.

Na południowych krańcach Kartlii Wewnętrznej, pośród gór i lasów leży słynne uzdrowisko Bordżomi. Biją tam gorące źródła leczniczej wody, która od dziesięcioleci można spotkać nawet w polskich sklepach.

POŁUDNIOWA OSETIA to potoczne określenie północnych części historycznego regionu Kartlii Wewnętrznej. Zazwyczaj utożsamia się ją z obszarem byłego Autonomicznego Obwodu Osetii Południowej, czyli terytorium między miastem Cchinwali a granicą z Rosją. Obecna populacja tych terenów składa się głownie z Osetyjczyków, których przodkowie masowo osiedlili się na południowych stokach Kuakzu dopiero w drugiej połowie XIX w. (zjawisko nazywane osianoba).

W XX wieku północne rejony Kartlii Wewnętrznej stały się areną konfliktów osetyjsko-gruzińskich, w których rolę katalizatora odgrywały działania władz rosyjskich. W latach 1918 - 1921 ludność osetyjska wsparta przez bolszewików wzniecała antygruzińskie powstania. Natomiast w początkach ostatniej dekady XX wieku (1991 - 1992 r.) doszło do wojny, w wyniku której faktyczną kontrolę nad większością obszarów byłego obwodu przejęli separatyści oraz tzw. siły pokojowe WNP, czyli armia rosyjska. Innymi efektami niedawnego konfliktu są zniszczenia infrastruktury, zrujnowane życie gospodarcze części regionu, dziesiątki tysięcy uchodźców.

Mimo regularnej komunikacji między Tbilisi a Cchinwali należy wystrzegać się podróży na tereny Osetii Południowej. Wizyta w rejonie Cchinwali jest obecnie obarczona ogromnym ryzykiem!!!

Podyskutuj o tym na FORUM...


Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl