Region Chewi leży pomiędzy dwoma najwyższymi pasmami Wielkiego Kaukazu. Jego południowe granice biegną po Paśmie Wododziałowym (Główny), północne zaś po Paśmie Bocznym, którego kulminacją jest odległy o 200 km Elbrus . Nad Chewi majestatycznie góruje inny pięciotysięcznik tego pasma a mianowicie biała piramida wygasłego wulkanu Kazbek (5047 m n.p.m.) .
biała piramida wygasłego
wulkanu Kazbek (5047 m n.p.m.)
Podobnie jak w przypadku sąsiadującej od wschodu Chwesuretii nazwa regionu wiąże się z rzeźbą terenu obfitującą w głębokie doliny (chewi = wąwóz). Oba te regiony mają ze sobą znacznie więcej wspólnego. Wystarczy wspomnieć choćby o umiarkowanym klimacie i alpejskim krajobrazie. Chewi jest jednym z bardziej istotnych strategicznie gruzińskich regionów, gdyż przez sam jego środek biegnie Gruzińska Droga Wojenna . Już starożytny geograf Strabon opisywał ten szlak łączący północnokaukaskie stepy z Bliskim Wschodem. Współczesna nazwa ma znacznie krótszą, bo "jedynie" dwustuletnią historię. Wiąże się ona z modernizacją traktu przez władze carskie w XIX w., w celu szybkiej dyslokacji wojsk między Północnym i Południowym Kaukazem. Newralgicznym odcinkiem Drogi Wojennej jest Wąwóz Darialski, wzmiankowany przez dawnych geografów jako "Wrota Alanów". Jest to głęboki na 1500 m kanion, który miejscami zwęża się zaledwie do kilkuset metrów. Wejście do tego wąwozu znajduje się kilka kilometrów na północ od stolicy regionu - miasta Kazbegi. Z drugiej strony "Wrota Alanów" otwierają się na granicy z Federacją Rosyjską.
Cminda Sameba
Wzdłuż chewskiego odcinka Drogi Wojennej wznosi się wiele baszt oraz kilka fortyfikacji i zamków, z których większość powstała w czasach gruzińskiej monarchii. Jadąc do Kazbegów dostrzeżemy parę urokliwych kościółków stojących na okolicznych skałach i wzgórzach. Największe wrażenie robi kompleks świątynny Tsminda Sameba (Świętej Trójcy) na wzgórzu Gergeti, u którego stóp rozłożyło się miasto Kazbegi.
Dla ochrony wysokogórskiej flory i fauny w Chewi utworzono Rezerwat Kazbegski . Stosunkowo największe obszary chronione znajdują się w dolinie Tereku oraz dolinie Sno.