zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Dżawachetia romb

Gruzja, położenie regionu Dżawachetia

Tuż przy granicy z Armenią i Turcją, na wulkanicznym płaskowyżu leży historyczna Dżawachetia. Niewielu jej dzisiejszych mieszkańców mówi po gruzińsku. Współcześni Dżawachowie to w przytłaczającej większości Ormianie, którzy w XIX wieku trafili tu z Anatolii na miejsce - wyrżniętych lub uprowadzonych za panowania tureckiego - Gruzinów.

Gruzja, region Dżawachetia


Gruzini określają Dżawachetię mianem "gruzińska Syberia". Taką ocenę zawdzięcza surowym zimom, kiedy to temperatura potrafi spaść grubo poniżej -20oC. Za siarczyste mrozy odpowiada dość suchy, kontynentalny klimat i znaczne wyniesienie nad poziom morza.

Gruzja, Dżawachetia, Wulkan Didi Abuli
Wulkan Didi Abuli

Główne osady Dżawachetii, w tym miasto Achalkalaki, leżą na Płaskowyżu Dżawacheckim o średniej wysokości 1700 - 1800 m n.p.m. Charakterystycznym elementem dżawachekiego krajobrazu są ścięte stożki wygasłych wulkanów Gór Samsarskich (Didi Abuli 3300 m) i G. Dżawacheckich, które strzelają wysoko w niebo ze spokojnej, górskiej równiny. Dżawachetia wyróżnia się na tle innych regionów kraju sporą liczbą jezior, np. Parawani - największe naturalne jezioro Gruzji - rozdziela Góry Samsarskie i G. Dżawacheckie.

Gruzja, Dżawachetia, Trekking w Górach Samsarskich
Trekking w Górach Samsarskich

Dzawachetia usiana jest tysiącami kurhanów z epoki brązu i wartościową architekturą. Wśród najciekawszych zabytków warto wymienić bazylikę w Kumurdo i twierdzę Abuli.

Podyskutuj o tym na FORUM...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl