Przepisy kuchni gruzińskiej |
Gruziński stół
fot. Justyna Jakubowska
Kuchnia zajmuje szczególne miejsce w gruzińskiej tradycji i jest częścią tożsamości dzisiejszych Gruzinów. Łagodny i zróżnicowany klimat zapewnia obfitość i różnorodność płodów rolnych, w tym wielu aromatycznych przypraw. W ciepłym słońcu dojrzewają soczyste pomidory, arbuzy, melony, winogrona a także karalioki (szaron) i dorodne bakłażany. Z kolei górskie hale dostarczają baraniny oraz setek gatunków sera. Dzięki temu narodowa kuchnia szczyci się bogactwem potraw i orgią smaków. Wśród rozmaitych dań znajdzie się też wiele ciekawych pozycji dla wegetarianów.
Na gruzińskim stole rzadko goszczą zupy, ale za to podaje się mnóstwo przekąsek. W lecie podstawą jest sałatka z pomidorów i świeżej bazylii a we wrześniu z dodatkiem wyciskanego na miejscu oleju ze słoneczników. Przed głównym daniem pojawiają się pyszne sery, np. delikatny sulguni a we wschodniej Gruzji także długo dojrzewający pleśniowy ser dambali chaczo. Przyprawy takie jak kolendra, natka pietruszki czy koper podaje się bez uprzedniego siekania. Wiele potraw przyrządza się na bazie bakłażanów – badridżani. Są to zarówno nadziewane bakłażany, jak i duszone z warzywami (adżapsandali). Przekąską może też być kurczak na zimno w sosie orzechowym, czyli sacwi. W tej części ucztowania gospodynie podają również lobio (przetarta fasola) i najczęściej kojarzony z Gruzją placek serowy – chaczapuri (chaczo-ser + puri-chleb).
Gruziński stół
fot. Justyna Jakubowska
Głównym daniem bywa często chinkali.
Jest to rodzaj pieroga, który faszeruje się mięsem. Chinkali posiadają
swój oryginalny kształt a podawane na gorąco zawierają
wewnątrz aromatyczny rosół. Chinkali
często są zamawiane w restauracjach podczas spotkań w gronie
przyjaciół.
Mcwadi, czyli szaszłyki
posypane przyprawami są często zamawiane w restauracjach oraz
przyrządzane podczas wypadów na pikniki za miastem. Na
jesieni przyprawia się je ziarenkami granatów.
Kaszi to rodzaj gulaszu
przyrządzany z flaków. Przeważnie jest on potrawą mężczyzn
podczas śniadania. Wielu lekarzy zaleca kaszi
pacjentom w celu wzmocnienia kości, szczególnie podczas
złamań.
Gdy uczta zmierza ku końcowi na stole pojawiają się słodkie konfitury, suszone i świeże owoce, np. figi, karalioki, arbuzy, melony, mandarynki, winogrona, jabłka, pomarańcze. Nie brakuje też słodyczy. Jedną z bardziej oryginalnych słodkości jest czurczchela. Przypomina ona długie sople. Są to nawleczone na nitkę orzechy laskowe zatopione w cieście, które powstaje z gęstego soku winogron.