zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Megrelia romb

Gruzja, położenie regionu Megrelia

Megrelia jest stosunkowo rozległym regionem zachodniej Gruzji. Obejmuje zarówno bagniste tereny Niziny Kolchidzkiej, piaszczyste plaże, jak również alpejskie łąki i lodowce Gór Egrijskich (Megrelskich). Wraz z wysokością zmienia się klimat - od wilgotnego podzwrotnikowego nad morzem, po iście polarne warunki na górskich szczytach. Megrelia jest jednym z tych gruzińskich regionów, które słyną z cytrusów i pól herbaty. Głównym miastem jest Zugdidi, przez które wiedzie droga do wysokogórskiej Swanetii.

Na terenie Megrelii, u ujścia rzeki Rioni leży jedno z najważniejszych miast portowych kraju - Poti. W czasach starożytnych nazywało się Fazis i było grecką kolonią, która żyła z handlu z krajanami. Opisy w micie o Jazonie pozwalają przypuszczać, że to właśnie tutaj przybił do brzegu legendarny statek Argo z dzielną załoga poszukującą w kraju Kolchów złotego runa. Poti leży na równinnym terenie, który - na część dawnego plemienia - nazwano Niziną Kolchidzką. Bagienne równiny wokół Poti porastają gęste lasy kolchidzkie, które są reliktem minionej epoki geologicznej - trzeciorzędu.

Gruzja region Megrelia, widok nadmorski

Przed dwoma tysiącami lat Megrelię zamieszkiwało plemię Kolchów rządzone przez mitycznego króla Ajetesa. Za stolicę kolchidzkiego ludu jedni badacze uważają Kutaisi w sąsiedniej Imeretii, inni zaś szukają jej w ruinach antycznego miasta Nakalakewi, które można podziwiać na urwistym brzegu megrelskiej rzeki Techuri. Najwięcej historycznych budowli regionu powstało w okresie między XII a XIV wiekiem. Wśród nich przeważają twierdze i świątynie.

Mieszkańcy Megrelii do dziś zachowali silnie poczucie regionalnej tożsamości. Megrelowie posiadają własny dialekt, oryginalną kulturę a wśród innych Gruzinów uchodzą za wyjątkowo przedsiębiorczych, zaradnych i wewnętrznie solidarnych. O tej ostatniej cesze boleśnie przekonał się Eduard Szewardnadze, kiedy po zbrojnym obaleniu prezydenta Zwiada Gamsachurdii Megrelowie wzniecili powstanie w obronie swego krajana.

Współczesna Megrelia jest politycznie podzielona. Mianowicie, zachodnia część regionu od rzeki Inguri po miasto Oczamczire (tzw. obwód galski) została wcielona do Abchaskiej Socjalistycznej Republiki Autonomicznej. Dziś obszar ten - choć zamieszkały niemal wyłącznie przez Gruzinów - kontroluje samozwańczy rząd abchaski wsparty militarnie przez wojska rosyjskie (nominalnie siły pokojowe).

Podyskutuj o tym na FORUM...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl