Zastanawiając się nad najlepszą porą odwiedzin w Gruzji należy dokładnie określić cel podróży i charakter aktywności. Ogromne zróżnicowanie klimatu i rzeźby stwarza jednocześnie odmienne warunki na stosunkowo niewielkiej przestrzeni.
Znakomita większość turystów przyjeżdża latem kierując się większą ilością czasu wolnego. Letnie miesiące są najwłaściwszym okresem dla osób spragnionych słonecznych i morskich kąpieli na wybrzeżu Morza Czarnego. Od lipca do połowy września temperatura wody morskiej kształtuje się w granicach od +25°C do nawet +30°C. Panuje wtedy tropikalna pogoda z dziennymi maksymami temperatury powyżej +30°C oraz dużą wilgotnością względną sięgającą niekiedy 90 %. Należy liczyć się z popołudniowymi burzami, które występują niemal codziennie, przynosząc ulewny deszcz a zarazem chwilowe wytchnienie od upału.
Lato to również najdogodniejsza pora na wysokogórskie wędrówki oraz wspinaczkę. Wówczas pokrywa śnieżna osiąga swój minimalny zasięg, co umożliwia poruszanie się po grzbietach i pokonywanie przełęczy. Z kolei bujny rozwój roślinności, pełnej aromatycznych ziół i kwiatów podnosi walory górskich szlaków.
Należy pamiętać, że górska aura jest dość kapryśna, szczególnie w Gruzji. Cyrkulacja atmosferyczna często zmienia się i przynosi odmienna pogodę. Jeśli przez kilka dni z rzędu wieje z kierunków południowych i wschodnich to nawet na wysokości 2500 m n.p.m. (zwłaszcza we wschodniej części kraju) temperatura sięga dniem + 25°C. Natomiast gwałtowny napływ powietrza z kierunków północnych w tylnej części niżu może przynieść na tym samym poziomie opady śniegu.
Górskie przełęcze w Wielkim Kaukazie na wysokości około 2500 m n.p.m. są generalnie do przebycia w okresie od maja do połowy października, natomiast powyżej 3000 metrów okres ten przeważnie skraca się od czerwca do sierpnia włącznie.
Letnią porę poleca się także turystom, którzy pragną obserwować i brać udział w wiejskich świętach i festiwalach. Właśnie w lecie odbywa się tzw. katoba w Tuszetii oraz mariamoba i laszaroba w Pszawi czy Meschetii.
Tę porę roku charakteryzują już niższe temperatury rzędu +15°C do +20°C w ciągu dnia. Dlatego też jest to najwłaściwsza pora dla zwiedzania licznych zabytków gruzińskiej kultury. Wiele z nich znajduje się we wschodniej i centralnej części kraju, gdzie latem panują niemiłosierne upały.
Jesień to także okres zbiorów cennych owoców takich jak mandarynki, winogrona, czy granaty. Wtedy rusza sezon produkcji nowego wina.
Wysokogórskie rejony stają się wtedy niedostępne ale w zamian niższe partie gór porośnięte lasami liściastymi zachwycają mozaiką barw. Jesień stwarza więc dogodne warunki dla fotografów i osób rozmiłowanych w malowniczych krajobrazach.
Miesiące jesienne są właściwą porą dla ornitologów i całej rzeszy ludzi zafasynowanych birdwatching`iem, czyli "podglądaniem ptactwa". Wówczas, bagniska Niziny Kolchidzkiej goszczą tysiące ptaków z rejonu Syberii i Europy Północnej, które zimują tam lub zatrzymują się w drodze na Bliski Wschód.
Zimą Gruzja oferuje przede wszystkim dobre warunki dla miłośników białego szaleństwa. Gruzińskie narciarstwo koncentruje się w okolicach kurortu Gudauri, położonego na Gruzińskiej Drodze Wojennej oraz w rejonie miejscowości Bakuriani w Górach Trialeckich.