W tym dziale opisane zostały przeciwności i zagrożenia, które są dziełem przyrody. Trzeba o nich pamiętać szczególnie w górach i na terenach słabo zaludnionych.
Psy pasterskie to prawdziwa zmora miłośników górskich wędrówek. Najczęstszym towarzyszem gruzińskich pasterzy są wielkie i na wpół dzikie, choć piękne owczarki kaukaskie. Można je spotkać w pobliżu góralskich domostw, ale najgroźniejsze bywają na rozległych halach, gdzie w lecie wypasa się owce, kozy i bydło. Rzadko takie psy poruszają się pojedynczo, częściej w sforach. Problem polega na tym, że często stada rozciągają się na sporej powierzchni, więc psy przybiegną jeszcze zanim dostrzeże nas pasterz.Istnieją różne szkoły zachowania w podobnych sytuacjach. Jedni zalecają wówczas przyjąć "pozycję żółwia" (grzbietem do góry, nogi podkulone pod brzuch, głowa przykryta plecakiem a ręce przytrzymują plecak od spodu) i czekać na reakcje pasterzy. Inni proponują elektroniczne emitery infradźwięków lub specjalne gwizdki, których ton ma odstraszać groźne psiska. Ryzyko spotkania z kaukaski owczarkami można zminimalizować nie zbliżając się do stada, próbując wcześniej nawiązać kontakt z pasterzami lub w miarę możliwości należy ominąć szerokim łukiem stado czy też przeczekać aż przejdzie.
Wśród dzikiej zwierzyny największe zagrożenie stwarzają niedźwiedzie, lecz w dzisiejszych czasach prawdopodobieństwo spotkania niedźwiedzia jest minimalne z powodu przetrzebionej populacji. Współczesne niedźwiedzie znają człowieka, więc zazwyczaj unikają jego obecności widząc w gatunku homo sapiens groźnego drapieżnika.
Węże występują na obszarze całego kraju, lecz liczba groźnych gatunków zależy od regionu. W lasach i halach Kaukazu Wielkiego - tak jak i w naszych Beskidach - można natrafić na jadowite żmije, które lubią się wygrzewać w suche dni na górskich ścieżkach w popołudniowym słońcu. Zaleca się więc... spoglądanie pod nogi i uważne przejrzenie miejsca pod obozowisko. Jeśli pozostawiamy plecak w przedsionku namiotu lepiej szczelnie go zamknąć a przed założeniem sprawdzić obuwie. Prawdopodobieństwo spotkania groźnego węża rośnie w niżej położonych terenach o podłożu skalistym, pokrytym rzadkim stepem. Idealne środowisko dla jadowitych gadów występuje w południowo-wschodnich częściach kraju - w okolicach Rustawi i Tbilisi oraz na Płaskowyżu Jorskim, gdzie leżą warte odwiedzin cenne kompleksy klasztorów Dawid Garedżi.
Powodzie i osunięcia gruntu zdarzają się co roku w różnych regionach kraju, najczęściej w Adzarii i Swanetii, w skutek połączenia wiosennych roztopów i wiosennych deszczy. Powodziom towarzyszą osunięcia wilgotnego gruntu i podmywanie górskich dróg. Niekiedy zjawiska te przyjmują rozmiary poważnej klęski żywiołowej. Wybierając się wczesną wiosną w góry należy wziąć pod uwagę, że w górnych odcinkach rzeki płyną wówczas całą szerokością koryta uniemożliwiając komunikację.
Poza wymienionymi "czynnikami ryzyka" należy dodać kilka innych zagrożeń - burze i nagłe załamania pogody w górach, gwałtowne wezbrania górskich potoków, zejścia lawin zimową porą a znacznie rzadziej trzęsienia ziem.