zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Gruzja - noclegi romb

Gruzja - noclegi

Najlepszy hostel w Tbilisi! Rezerwuj nocleg w polskim Hostelu Opera w stolicy Gruzji, ul. Beridze 9.
Wynajem auta w Gruzji. Rezerwuj samochód w polskiej wypożyczalni w Tbilisi!

W Gruzji nie ma problemu ze znalezieniem drogiego hotelu o najwyższym standardzie (np. Sheraton, Hilton). Gorzej z turystami "niskobudżetowymi", dla których bardziej liczy się cena niż komfort. Zarówno w nadmorskich miastach jak też w samym Tbilisi najtańszy nocleg w hotelu kosztuje nie mniej niż 30 GEL (45 PLN) (za osobę w pokoju dwuosobowym). Niekiedy w tej cenie wlicza się również lekkie śniadanie. Standard takich pokoi można określić na poziomie 2 lub maksymalnie 3 gwiazdek. Istnieje również alternatywa - rzadko polecana – hoteli za mniej niż 10 GEL, które uchowały się gdzieniegdzie w kraju. Ze względu jednak na bardzo słabe warunki pobytu, można je polecić tylko najbardziej zdesperowanym turystom.

Jak na razie słabo rozwinięty jest system kwater prywatnych i w dodatku brakuje o nich łatwo dostępnej informacji. Jadąc do jakiejś miejscowości (zwłaszcza małej) warto spytać o nocleg kierowcę marszrutki lub sprzedawczynie w lokalnym sklepie. W miejscowościach uważanych za turystyczne (np. Kazbegi, Omalo, Mestia, Batumi) kwatery prywatne są zdecydowanie liczniejsze niż w innych regionach kraju. Ceny noclegów, w zależności od tego, gdzie jesteśmy czy w miejscowości turystycznej, czy w pozostałych oraz czy jesteśmy w sezonie, czy poza nim, kształtują się od 10 - 15 GEL (15 – 23 PLN) w mało znanych miejscowościach oraz w tych bardziej znanych, ale poza sezonem, przez 20 – 25 GEL (30 – 38 PLN) w szczycie sezonu w Kobuleti, czy Batumi do nawet 40 - 60 GEL (60 – 90 PLN) w Swanetii.

Podobna sytuacja ma miejsce także w przypadku campingów, których po prostu brakuje. Nie istnieją specjalne ograniczenia dotyczące rozbijania namiotów. W wyborze miejsca pod namiot ograniczenia stawia wyłącznie wyobraźnia i rozsądek. Dobra praktyką jest natomiast informowanie miejscowych o zamiarze postawienia namiotu w pobliżu domostw (zarówno na wsi, jak i na obrzeżach miast). Jeszcze lepiej spytać o zgodę na rozłożenie namiotu w obrębie prywatnej posesji (najlepiej ogrodzonej). Taki wariant wcale nie musi oznaczać opłaty! Atuty tego rozwiązania są oczywiste: większe bezpieczeństwo (ogrodzenie ochrania przez wałęsającymi się psami a ponadto w pewnym sensie gospodarz staje się opiekunem i poczuwa się do odpowiedzialności za swoich gości), świetna okazja do nawiązania kontaktów międzyludzkich i poznania lokalnych tradycji oraz codziennego życia. Poza tym gospodarz, widząc naszą niedolę spania pod namiotem, często ostatecznie zaprasza nas do siebie do domu.

Znasz sprawdzoną kwaterę w Gruzji? Napisz do nas - pomóż w budowie bazy danych o dobrych noclegach!

Podyskutuj o tym na FORUM...


Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl