Transkaukazja to jedyny międzynarodowy festiwal kaukaski realizowany poza Kaukazem. Trzecia edycja festiwalu będzie największym wydarzeniem cyklu. W ciągu kilku dni zaprezentujemy szereg projektów muzycznych, multimedialnych i filmowych. Zobaczycie artystów pochodzących m.in. z Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Północnego Kaukazu, ale także twórców z Norwegii, zainspirowanych kaukaską kulturą. Dzięki wsparciu miasta Warszawy – wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny, choć imprezy w przestrzeniach zamkniętych wymagają rezerwacji miejsca przez wysłanie zgłoszenia na adres: anna.tomaszewska@kontynent.waw.pl
Zapraszamy również do odwiedzenia oficjalnej strony festiwalu: www.transkaukazja.pl Znajdziecie tam bieżące, szczegółowe informacje o najbliższej Transkaukazji oraz relacje z poprzednich edycji w latach 2004 i 2005.
14 czerwca (czwartek), godz. 18:00, Art-Klub Pracovnia, ul. Popiełuszki 16
Caucasia Incognita – slajdy i muzyka z Armenii:
15 czerwca (piątek), godz. 19:00, Art-Klub Pracovnia, ul. Popiełuszki 16
Caucasia Incognita – slajdy i muzyka z Gruzji, Azerbejdżanu i Kaukazu Północnego
16 czerwca (sobota), Warszawa-Milanówek
Czeczeński Wehikuł Kultury – Czeczeński Exspress
więcej informacji: http://serwisy.gazeta.pl/cjg/1,50500,4190566.html
20 czerwca (środa), godz. 18:00, Art-Klub Pracovnia, ul. Popiełuszki 16
Akademia Stołu Kaukaskiego:
Spotkanie z kulturą biesiadowania na Kaukazie – pokazowa lekcja czym jest kaukaski stół i na czym polegają kaukaskie zwyczaje zachowania się przy stole.
UWAGA! Ilość miejsc ograniczona - o wstępie decyduje kolejność zgłoszeń na adres: anna.tomaszewska@kontynent.waw.pl
21 czerwca (czwartek), godz. 18:00, Dom Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9
Przegląd filmowy:
W ramach przeglądu przedstawione zostaną zarówno klasyczne komedie kaukaskie (w tym także filmy o surrealistycznym życiu w systemie socjalistycznym), jak i stare i współczesne filmy zrealizowane w konwencji absurdu. Zaprezentowane zostaną m.in. filmy Paradżanowa nawiązujące do legend ormiańskich, gruzińskich oraz azerbejdżańskich.
UWAGA! Ilość miejsc ograniczona - o wstępie decyduje kolejność zgłoszeń na adres: anna.tomaszewska@kontynent.waw.pl
22 czerwca (piątek), godz. 18:00, Dom Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9
Przegląd współczesnej sztuki kaukaskiej i druga część przeglądu filmowego:
UWAGA! Ilość miejsc ograniczona - o wstępie decyduje kolejność zgłoszeń na adres: anna.tomaszewska@kontynent.waw.pl
Prezentacja azerbejdżańska (kuratorzy: Tarlan Gorchu i Jahangir Selimkhanov);
W ramach prezentacji z Azerbejdżanu przedstawione zostaną m.in. video-art (prezentacja przygotowywana m.in. na Biennale w Wenecji 2007), pokaz azerbejdżańskiego filmu niemego „Latif” (1930) z muzyką na żywo w wykonaniu Bakustic Jazz, multimedialne projekty norweskiej artystki Eli Glader w Azerbejdżanie. Po raz pierwszy zaprezentowany zostanie projekt „Digital Carpets” Tarlana Gorchu, a także prace fotograficzne Gamida Ibadullayeva.
Prezentacja gruzińska (kurator: Rusudan Oat);
W programie prezentacja pierwszego gruzińskiego katalogu video-art „Moving Reality”, pokaz „Old-Art.” – Niko Pirosmanashvili (Pirosmani) – prymitywizm gruziński, a także prezentacja zdjęć wybitnego fotografa, współpracownika Paradżanowa Jurija Meczetowa.
Prezentacja ormiańska (kurator: Eva Khachatrian);
W programie prezentacje video-art i filmów młodych utalentowanych artystów ormiańskich – w tym m.in. prezentacje ormiańskiego pawilonu na Biennale w Wenecji.
23 czerwca (sobota), dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego – przestrzeń otwarta
godz.
15:00 – Kaukaskie Miasteczko
W namiotach odbędą się m.in. oryginalne warsztaty, spotkania dla dzieci, prezentacje multimedialne, wystawy rękodzieła i inne atrakcje związane z Armenią, Azerbejdżanem, Gruzją i północnym Kaukazem.
godz. 18:00 – 22:00 – koncerty
Bambir (Armenia) – jeden z najbardziej uznanych zespołów folkowo-rockowych z obszaru byłego ZSRR. Oprócz dynamicznych kompozycji rockowych repertuar zespołu obejmuje tradycyjne pieśni ormiańskie i współczesne interpretacje średniowiecznej muzyki sakralnej. Koncert w czasie Transkaukazji 2007 będzie pierwszym występem zespołu w Polsce.
Zumba oraz Irakli Khutsichvili / Project Muned (Gruzja) – współtwórcy legendarnego gruzińskiego zespołu Zumba (którego muzycy grają dziś we Francji, Gruzji i Polsce) – Irakli Khutsichvili oraz Gia Beżuaszwili znów razem na scenie. W programie występu: inspirowane tradycyjną muzyką gruzińską rockowe utwory Zumby oraz jazz gruziński w ramach Project Muned.
Bakustic Jazz (Azerbejdżan) – wyrafinowany kaukaski jazz był w trudnych czasach Związku Radzieckiego oknem na wolny świat. W ramach Transkaukazji 2007 wystąpi zespół z najwyższej półki azerbejdżańskiego jazzu – Bakustic Jazz prowadzony przez znakomitego pianistę i kompozytora Salmana Gambarova. Zespół perfekcyjnie łączy orientalne i zachodnie inspiracje muzyczne.
Dzieci Wajnachów (Czeczenia/Inguszetia) – zespól Mowłata Giri-Czerkijewa, choreografa, tancerza, muzyka. Mowłat prowadził wiele zespołów tańca północno-kaukaskiego. Jak wielu jego rodaków, zagrożony prześladowaniami, opuścił kraj. W ramach Transkaukazji 2007 zobaczymy najnowszy projekt jego zespołu – pokazy tańców Wajnachów (Czeczenów i Inguszów).
After-party jam session w jednym z warszawskich klubów
Fundacja Inna Przestrzeń
kontakt – ul. Świeradowska 43/668, 02-662 Warszawa, tel. /22/ 425 8747
Armenian Center for Contemporary Experimental Art
Centrum Kultury TUTU
New Art Union
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
International Bank of Azerbaijan,
Hotel Belwederski,
ROBAND
Uniwersytet Warszawski,
Dom Kultury Śródmieście,
Fundacja Kaukaz.net,
Fundacja Instytut Prometejski
Kaukaz.pl,
Kontynent Warszawa,
Activist