zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówkš przez ćwierć œwiata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja
strona główna strzalka AKTUALNOŚCI

-- 'Gruziński smak' – zakochać się w Gruzji

Trójka przyjaciół związanych z Gruzją dąży do wydania książki „Gruziński smak”, będącej przewodnikiem kulinarnym i jednocześnie opowieścią o tradycji oraz historii tych rejonów i ludzi. Od zrealizowania celu dzieli ich 25 tysięcy złotych, które próbują zebrać poprzez portal Polak Potrafi, organizujący zbiórkę pieniędzy na niebanalne pomysły i projekty.

Gruzja słynie przede wszystkim z górzystych i bardzo malowniczych terenów, ale także z ogromnego dobytku kulturowego. Dla Gruzinów to właśnie kultura jest podstawowym aspektem narodowego charakteru, a szczególne miejsce zajmuje w niej sztuka kulinarna. Vaho Babunashvilli, Maja Kaszkur i Radek Polak, trójka przyjaciół zafascynowanych „Perłą Kaukazu”, chce wydać książkę w formie przewodnika kulinarnego, która będzie również opowiadała o tradycji i historii Gruzji poprzez felietony i fotografie w niej zamieszczone.

Projekt „Gruziński smak”
Vaho Babunashvilli, który jest pomysłodawcą projektu, to gruziński muzyk zakochany bez pamięci w lokalnej kuchni, którą charakteryzuje bogactwo smaków osiągane dzięki różnorodności owoców i warzyw bardzo często wykorzystywanych w gruzińskich potrawach. Vaho odnajduje dania pochodzące z różnych części Gruzji, wspomnień poznanych ludzi, a także własnego dzieciństwa, interpretuje je na nowo i unowocześnia, co sprawia, że kuchnia gruzińska staje się atrakcyjna współcześnie dla wielu nieznających jej jeszcze osób.

Maja Kaszkur i Radek Polak, pochodzący z Warszawy absolwenci poznańskiej ASP, to dwie kolejne osoby zaangażowane w projekt, które łączy pasja jaką jest profesjonalna fotografia, wspólne podróżowanie i interpretowanie świata, co przekłada się na to, że „Gruziński smak” nie będzie zwykłą książką kucharską. Autorzy chcą w niej zaprezentować swoje fotografie wielkoformatowe oraz analogowe. Dzięki ich wkładowi w tę publikację przewodnik kulinarny będzie przekazywał elementy, które urzekają w Gruzji, bo smak potraw, które oni wciąż poznają dzięki podróżom do tego kraju łączy się z towarzystwem, obserwacjami, poznanymi po drodze ludźmi i tworzonymi relacjami. Swoją pracą chcą przybliżyć smak Gruzji, portretując słowem i obrazem swoje spostrzeżenia, zebrane przepisy i ich autorów.

Potrzebne wsparcie
Maja i Radek do tej pory zebrali mniej więcej 1/3 materiałów potrzebnych do wydania książki „Gruziński smak”, dlatego jej wydanie zależy od finansowego wsparcia projektu na stronie PolakPotrafi.pl. Na wspierających czekają atrakcyjne nagrody, takie jak butelka gruzińskiego domowego wina, jednodniowy kurs fotografii studyjnej czy nawet weekendowa podróż kulinarna po Gruzji. Projekt wspiera Marcin Meller, znany polski dziennikarz i prezenter, który dla darczyńców przygotował takie nagrody jak imienna kartka świąteczna z życzeniami, "Gaumadżos" - poprzednia książka Marcina Mellera i Anny Dziewit-Meller wraz z osobistą dedykacją od obojga autorów czy "Między Wariatami opowieści terenowo przygodowe" - najnowsza książka Marcina Mellera, także z osobistą dedykacją od autora. Wykaz wszystkich nagród znajduje się na stronie: Gruziński Smak Można tam znaleźć również dodatkowe informacje o projekcie oraz wesprzeć projekt nawet symboliczną kwotą.

archiwum

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl