Na tej stronie zebraliśmy opisy oraz praktyczne informacje o ważniejszych muzeach w Tbilisi. Bogata historia i położenie na skrzyżowaniu wielu szlaków pozostawiły w Gruzji ogromną liczbę pamiątek a nawet prawdziwych skarbów, które dziś możemy podziwiać w tbiliskich muzeach. Wśród nich na pewno nie zabraknie bogactw starożytnej Kolchidy...
Aleja Rustaweli 3, tel. 99 80 22
czynne: wtorek - niedziela, od godz.11:00 do 17:00
Muzeum posiada wyjątkowo bogate kolekcje przedmiotów datowanych na początki epoki kamienia i epokę brązu, które pochodzą z różnych części kraju. Wystawy pokazują styl życia, gospodarkę i kulturę minionych tysiącleci na terenie Gruzji. Prezentowana jest również pokaźna kolekcja dywanów z wielu odmiennych regionów Kaukazu. Z kolei w zbiorach numizmatów znajduje się prawie 80000 eksponatów. Wśród najcenniejszych eksponatów są m.in. antyczne ikony i unikalna biżuteria znaleziona w starożytnych grobowcach regionu Trialeti oraz w Armazi (obok Mcchety) i Wani.
ul. Kus Tba, tel. 23 09 60
czynne: wtorek - niedziela, od godz.09:00 do 17:00
Położenie sprawia, że z terenu muzeum można podziwiać świetne panoramy miasta. Przestrzeń muzealna podzielona jest na 10 stref, które pokazują życie mieszkańców Gruzji w czasach starożytnych. Podstawą ekspozycji jest wiejska architektura. Przykładami budynków mieszkalnych są antyczne domy ze wschodniej Gruzji zwane "baniani sachli" i "darbazi". To solidne budowle kamienne, z płaskim dachem i filarem pośrodku. Dawne budownictwo zachodniej Gruzji reprezentują domy swaneckie, adżarskie i abchaskie. Nie brakuje też przykładów wież strażniczych, które sprowadzono z regionów północnej Gruzji - Chewsureti, Tuszeti i Swaneti. Ponadto zobaczyć można kachecką winiarnię oraz wiatraki z regionu Kartli. Wewnątrz budynków na zwiedzających czeka rękodzieło, stroje ludowe, ceramika, etc. Spore zainteresowanie budzi bazylika przeniesiona z miasteczka Tianeti oraz autentyczny rodzinny grobowiec z sarkofagami datowany na VI wiek.
Aleja Rustaweli 11, tel. 99 58 95
czynne: wtorek-niedziela, od godz. 11:00 do 17:00
Chlubą muzeum jest największa w świecie kolekcja dzieł słynnego gruzińskiego prymitywisty-samouka Niko Pirosmaniszwili. Seria wystaw prezentuje kolejne okresy gruzińskiej twórczości począwszy od IV wieku aż do czasów współczesnych. Wśród najstarszych eksponatów są m.in.: rzeźby, fragmenty malowideł skalnych, a także oryginalne i skopiowane freski. Zbiory muzeum słyną z bogactwa dawnej gruzińskiej metaloplastyki. Prezentowane są unikalne wyroby ze złota i srebra, biżuteria, ozdoby oraz złote hafty. Pod względem ilości i wartości artystycznej zasobów orientalnych, muzeum plasuje się drugim miejscu w świecie zaraz po zbiorach Ermitażu i Muzeum Sztuki Orientu w Moskwie. W Tbilisi zobaczyć można ręcznie robione chusty, szale i tkaniny z Turcji, Indii oraz chanatów Samarkandy i Buchary; ponadto kuferki, bogato zdobione gablotki z lustrami, manuskrypty perskich artystów dworskich oraz ich portrety przedstawiające szachów, dworskie piękności i dygnitarzy w odświętnych strojach.
ul. Leonidze 3/5
czynne: poniedziałek - piątek, od godz. 10:00 do 16:00
Zbiory pokazują obieg pieniądza na terenie Gruzji już od czasów królestw Kolchidy i Iberii. Prawdziwym skarbem są jedne z najstarszych monet świata, bite w antycznej Kolchidzie, tj. od VI do III w. przed Chrystusem. Nazywano je "tetradrachma" i "kolchuri tetri". Do dziś zachwyca niespotykana wówczas precyzja wykonania tych monet. Kolejne wystawy ukazują zarówno obce, jak i narodowe środki płatnicze, które krążyły zamiennie lub równolegle na przestrzeni kolejnych stuleci. Wśród nich nie zabrakło monet perskich, rzymskich, arabskich, a także rosyjskich rubli i XX-wiecznych gruzińskich lari. Ciekawostką są pieniądze bite przez królów i książęta poszczególnych regionów Gruzji z okresu rozbicia dzielnicowego. Inne monety doskonale ilustrują stosunki między gruzińskimi władcami podbitymi przez sąsiednie potęgi i ich patronami. Przykładowo, w VI wieku zarządcy królestwa Kartli bili srebrne monety wzorowane na perskiej drachmie, na których umieszczali po stronie awersu podobiznę Szacha i święte ognie zoroastrian (symbol religii perskiej), zaś rewers zdobili znakiem krzyża oraz własnymi imionami zapisanymi po gruzińsku.
ul. Agmaszenebeli, tel. 52 13 05
ul. Sololaki Highway 11, tel. 99 61 52
czynne: wtorek-sobota, od godz. 11:00-17:00
ul. Czanturia 8, tel. 99 86 67
czynne: wtorek-sobota, od godz. 10:00-18:00
Aleja Agmaszenebeli 65, tel. 95 36 87
czynne: poniedziałek - piątek, od godz. 11:00-17:00
Aleja Rustaweli 11, tel. 99 58 95
czynne: codziennie, od godz. 11:00-17:00
ul. Gudiaszwili 1, tel. 99 66 35
czynne: wtorek-sobota, od godz. 11:00-17:00
ul. Kargareteli 6, tel. 95 19 00
czynne: wtorek-sobota, od godz. 12:00-17:00
ul. Szawteli 17, tel. 92 05 97